IMG_0406.jpgIMG_0407.jpgIMG_0408.jpgIMG_0412.jpgIMG_0413.jpgIMG_0414.jpgIMG_0418.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpgszkpan1.jpgszkpan2.jpg

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     Społeczność naszej szkoły uczciła Narodowe Święto Niepodległości. 9 listopada w Podgórzu, z okazji Dnia Niepodległości, obyły XXIII Jesienne Biegi Przełajowe dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali głównie uczniowie klasy I tg, którzy rywalizowali z pozostałymi uczestnikami zawodów - uczniami szkół ponadgimnazjalnych - na dystansie 1200 m.


    Najlepszy wynik osiągnęła Ewelina Skierska z klasy I tg, która zajęła 5 miejsce pokonując wiele starszych od siebie i bardzo dobrych zawodniczek z wielu szkół. Ideą Jesiennych Biegów Przełajowych jest upamiętnienie, w sportowy i radosny sposób, tak ważnej dla każdego Polaka, rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawody propagują też dbałość o kondycję fizyczną młodych obywateli i zapewniają przeżycie emocji związanych ze sportową rywalizacją. Jak zawsze organizatorzy zadbali, aby wszyscy uczestnicy mogli rozgrzać się kubkiem gorącej herbaty i zregenerować siły posilając się słodką bułką. 10 listopada nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie uczestniczyli w akademii, której hasło przewodnie brzmiało: "Kocham wolność".
     Uroczystość była zaproszeniem do refleksji nad wydarzeniami z historii Polski naznaczonej bohaterstwem pokoleń walczących o wolną i demokratyczną Ojczyznę. Tę refleksję wzmacniały pieśni w wykonaniu uczennic naszej szkoły pod kierunkiem p. Moniki Orzechowskiej. Na koniec akademii wybrzmiały, wciąż aktualne, słowa Wojciecha Młynarskiego z piosenki "W szkole wolności":
Jakąż wolnością nam zakwita
Nasz wolny wreszcie dzień powszedni?
Wolnością pięknych, trudnych pytań,
Czy też wolnością głupstw i bredni?
Wolnością, co szacunek budzi,
Czy też wolnością świństw i kantów?
Wolnością pięknych, mądrych ludzi,
Czy niedouków, dyletantów?

© 2014 Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku - Nasza strona używa" ciasteczek":) - plików cookies